itekst.pl Amigowcy
Strona główna Informacje Dema Amiga Atari XL/XE Atari ST ZX Spectrum
20 marca 2016 r.  /  Informacje
Historia grupy Lamers

Lamers to polska grupa demoscenowa, która powstała w pierwszej połowie lat 90. jako pewien projekt na scenie amigowej. Pomysł założenia grupy sprowadzał się do chęci tworzenia zdystansowanych produkcji, stanowiących przeciwwagę dla twórczości głównej sceny i wyrażających kontestację wobec scenowych gatunków, trendów oraz zachowań. Z czasem Lamers przekształciło się w coś znacznie większego, czym zaskoczyło swoich twórców i zaskakuje do dziś. Grupa wciąż jest bowiem aktywna, a jej współczesne produkcje wygrywają konkursy na scenowych zlotach.

Grupa Lamers jest ewenementem na demoscenie nie tylko dlatego, że istnieje ponad 20 lat i jest prawdopodobnie największą grupą scenową w Polsce, a może i na świecie. Warto wspomnieć, że na początku Lamers skupiało osoby czynnie zasilające szeregi innych grup, które występowały w Lamers pod zmienionym pseudonimem. Grupa mocno stawiała nie tylko na aspekt twórczej działalności, ale i na kontakty towarzyskie i pozascenowe. Z czasem osoby wchodzące w jej skład coraz bardziej identyfikowały się z nowym szyldem, skupiając swoją działalność i obecność tylko w tym miejscu. Tak powstała duża, silna grupa, która mimo braku oficjalnego organizatora przetrwała do dzisiaj i wciąż rośnie w siłę.

Lamers ewoluowało od grupy stricte amigowej do formacji, która tworzy produkcje dla wielu platform sprzętowych, takich jak Amiga, Atari ST, ZX Spectrum i Atari XL/XE. Lamers skupia obecnie koderów czynnie tworzących dema na wymienione platformy, a także aktywnych grafików i muzyków. W szeregach grupy znajdują się również - jak za dawnych czasów - sprzętowcy, designerzy, supporterzy, swapperzy i text-writerzy. Grupa każdego roku nieprzerwanie tworzy nowe produkcje.

Na osobną uwagę zasługuje jakość produkcji tworzonych przez grupę, którym nie można odmówić artyzmu, designu, pomysłowości i precyzji wykonania. Produkcje Lamers zawsze cechowała obecność dobrej grafiki, świetnej muzyki i nieodzownej synchronizacji efektów. Historycznie pierwsze produkcje tworzone w założeniu z przymrużeniem oka przekształciły się w prawdziwy high-end i poziom ten grupa utrzymuje do dziś.

Lamers - strona fanowska demoscenowej grupy Lamers